תל אל-חמם, ירדן

המאה ה-18 לפני הספירה

פרשת וַיֵּרָֽא (וירא –), בראשית 18 עד 22:

אַבְרָהָם מקבל את ביקור של שלושה מלאכים מתחDisguisedנים כנוסעים ומציע להם ארחת פנים. הם מודיעים לאברהם על לידתו העתידה של יצחק. שני מלאכים הולכים לסדום, שם הם פוגשים את לוט, בן-אחי אברהם. הם מצילים אותו מהשחתה הקרובה של ערי סדום, עמורה, אדמה וצבעים. הערים האלו נמחקות לחורבן עקב רשע, רשות, רע ושחיתות מוסבי הערים. שרה יולדת ליצחק ומבקשת מאברהם להיפרד מישמעאל.

בראשית י״ט:כד
וַה’, הִמְטִיר עַל-סְדֹם וְעַל-עֲמֹרָה–גָּפְרִית וָאֵשׁ:  מֵאֵת ה’, מִן-הַשָּׁמָיִם.

תל אל-חמם, עיר עתיקת עיד הברזל (1) הנמצאת בירדן ליד הים המלח מעניקה תוך תמיכה מהארכיאולוגים בגלל השאלה האפשרית אם זו היא סדום. העיר הושמדה, כנראה, על ידי פיצוץ קוסמי, דומה לאירוע טונגוסקה בסיביר (2). החום המחץ שנוצר מהפיצוץ הזה שרף את האדמה הסובלנית מסביב, כמו שרואים בתל אל-חמם.

(1) מתאריך לתקופתו של אברהם, בסביבות שנת 1900 לפני הספירה.
(2) בשנת 1908, נראה גור ענן בשמי סיביר במרכזו, שפיצץ מטורפוספרייתו בגובה של 5-10 קילומטרים. הפיצוץ הזה, הדומה לפיצוץ פעילותו של אלפי פצצות הירושימה, גרם לפיצוץ ששרף 2,000 קילומטר מרעה יער, גורם לטמפרטורות משוערות של 2000 מעלות צלזיוס. הנזק התפשט על פני 100 קילומטרים והפיצוץ הוצג בצורה שמועה תוך קרב מרדפים מרחק של 1500 קילומטרים, גורם לשטפונות רבות שהשקיעו אזונות יערות במשך שבועות רבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *